9. 11. 2010

Pohľad na Schneeberg z Veľkej Javoriny - 183km!


Pohľad z Veľkej Javoriny smerom na západ. Na obrázku je jasne vidieť Schneeberg vzdialený 183km, Schwechat a Viedeň vzdialené 118km.





Pohľad z Veľkej Javoriny na juh. V reále bolo vidieť veterné elektrárne z oblasti Neusiedl See vzdialené 115km. Na horizonte za atómovou elektrárňou v Jaslovských Bohuniciach vystupovali kopce nad Balatónom vzdialené 170km. Na fotke sa bohužiaľ nepodarilo zachovať tieto detaily.




Fotky urobil a dovolil publikovať Maťo OM2ST.


31. 10. 2010

Testovací optický vysielač s nízkovýkonovou LED


Na optické testy sme doteraz používali optický vysielač s vysokovýkonovou LED. Ten je vhodný na veľké vzdialenosti. Na tie menšie som sa rozhodol vyrobiť jednoduchý vysielač - prijímač s menšími fresnellovými šošovkami (90x120mm s ohniskom 195mm) a štandardnou 5mm LED (30mA). Zvolil som cestu najmenšieho odporu a preto som celé zariadenie vstaval do kartónovej krabice. Na celú výrobu stačil orezávač, obojstranná lepiaca páska a kartón. Vysielač je modulovaný pomocou časovača 555 s premenlivou striedou a frekvenciou okolo 1kHz (záleží na striede). Prúd pretekajúci LED sa dá regulovať výmenou predradných odporov. V tejto konfigurácii sa podarilo dosiahnuť divergenciu 24mRadov. Vysielaný lúč má teda priemer 24 metrov vo vzdialenosti 1km. Prijímač je vynovená verzia oboR od Roba OM1LD, teda klasický transimpedančný prijímač s 200Mohm odporov v spätnej väzbe.


Celá konštrukcia je zrejmá z nasledujúcich obrázkov:



Testy vysielača s nízkovýkonovou LED boli robené voči môjmu veľkému príjimaču s 150mm šošovkou. Vysielač s LED svietil na betónovú stenu vzdialenú 42metrov, z ktorej odraz bol prijímaný veľkým príjimačom. Za prijímačom som mal zapojený notebook s programom Spectran, kde som meral úroveň signálu z opt. prijímača.


Viac napovie tabuľka prúdov LED diódy a nameraných úrovní prijímaného signálu:

  • Prúd LED 31mA - Úroveň prijímaného signálu 1.1dB - Viditeľné okom
  • Prúd LED 14mA - Úroveň prijímaného signálu 0.5dB - Viditeľné okom
  • Prúd LED 1.2mA - Úroveň prijímaného signálu -28.8dB - Neviditeľné okom ani ďaľekohľadom
  • Prúd LED 0.5mA - Úroveň prijímaného signálu -51.2dB - Neviditeľné okom ani ďaľekohľadom

Screenshoty z programu Spectran - nastavené QRSS10:



29. 10. 2010

Optický pokus s LED TX na 94km a Komentár k 23cm pásmu z UHF závodu 2010 z OM3Kii


Keďže náš predchádzajúci optický pokus s vysielačom s výkonnou LED si žiadal zopakovať, rozhodli sme sa s Robom OM1LD využiť to, že budeme na kopci počas UHF závodu. V piatok sme sa venovali príprave stožiarov a večer pred zotmením sme finišovali s prípravou 23cm antény a stožiaru. Robo už mrzol na svojom stanovisku pri Šamoríne. Jja som ešte zapojil 23cm transvertor k anténe a utekal som si chystať optický vysielač. Keď som už bol prichystaný a mal rozložené optické vybavenie, išel som si k chate pre predlžovačku na 230V potrebnú k optike.

Pri chatke mi kolegovia zvestuju zlú novinu - spadol stožiar s parabolou a transvertorom pre 23cm. Našťastie sa nikomu nič zlé nestalo. Zbežná obhliadka ukázala pokrčenú parabolu, zdeformovaný ožarovač a preliačené dvierka na skrinke s transvertorom - to neveštilo nič dobré. Keďže Robo stále čaká, beriem predlžovačku a odchádzam k optickému stanovisku.
Po nasmerovaní optického vysielača na Šamorín zisťujeme, že podmienky sú ešte horšie ako naposledy. Po asi hodine testov to vzdávame, môj signál v Šamoríne bol veľmi slabý a na spojenie to nestačilo.

Keďže nemáme záložné vybavenie, musíme resuscitovať zničené vybavenie na 23cm. Ešte v piatok večer teda demontujem ožarovač z paraboly, vyrovnávam čo sa vyrovnať dá, a zapájam ho priamo ku transvertorovému boxu. Po naladení 1296.960 mi padá kameň zo srdca. Maják z Lysej Hory je pekne počuť a cez neho ide slabší maják z Maďarska - transvertor prežil.
Ráno vyráža trestná výprava Robo, Vlado, Rado a gumené kladivo vyrovnávať parabolu. Myslím, že sa nám to celkom podarilo, čo je vidieť aj na fotkách.

Závod na 23cm začíname výnimočne načas. Na začiatku som trochu nervózny a obávam sa ako sa bude správať opravovaná anténa a ožarovač. Spojenia začínajú utešene pribúdať a počas prvej hodiny sa darí po jednom spojení do DL aj I. Snáď to bude OK. Niečo po tretej robíme SK7MW, ktorý ostáva na dlho našim ODX-om. V závode robíme obvyklé DX spojenia s I4LCK/4, IZ4BEH, IQ1KW, IK3COJ, DK6AS, DL1SUZ, DK0ZB. Daria sa aj ďalšie spojenia nad 500km, cýbajú však tradičný DR5A. Závod končíme vydreným spojením s SM7LCB - čakali sme na odraz od lietadla cez 20 minút, a nakoniec sa spojenie podarilo.

Závod sme skončili s počtom spojení 127 z čoho bolo 3x9A, 29x DL, 8x HA, 7x I, 8xOE, 42x OK, 13x OM, 3x S5, 2x SM, 8x SP, 2x UR, 1x YO a 1x YU. ODX IQ1KW - 926km.

Pred závodom sme mali ambície vylepšiť slovenský rekord z UHF závodu 2006 a znovu pokoriť hranicu 40k bodov. Bohužial Mr. Murphy to zariadil inak. Našťastie sa nikomu nič zlé nestalo a odniesla si to len parabola a ožarovač. K najbližšiemu závodu preto budeme musieť kúpiť parabolu novú...

Rado om2zz (23cm OP om3kii)



15. 9. 2010

Reinthal - Veľká Javorina (Optická trasa - 63km)


Dnes 15.9.2010, pri ceste z Lednice domou nás navigácia nasmerovala cez Rakúsko. Pri prechádzaní po krajine som si všimol, že je celkom dobrá viditeľnosť, a boli krásne vidieť Malé Karpaty, Pálava z ktorej sme sa vracali a tiež aj Veľká Javorina.

Zdá sa že sme objavili celkom ľahko dostupné miesto pre optické spojenie medzi OM / OK a OE na vzdiaenosť 63km. Za nami boli ešte nejaké kopce, takže vzdialenosť spojenia by išla predĺžiť ďalej smerom na západ.

Pár fotiek prikladám:


Zoom na Veľkú Javorinu - je vidno vysielač na kopci vľavo hore nad budovou (fotené mobilným telefónom a ďalekohľadom).



Fotky horizontu 1 - juh, 2 - juho-východ, 3 - juho-východ, 4 - východ

Mapa optickej trasy - GoogleEarth - 63km

Detail QTH Reinthal 170m.n.m. Je to na vyvýšenine medzi dvomi dedinami

LOS profil - Heywhatsthat.com (Vľavo Veľká Javorina, Vpravo Reinthal). Potenciál pre dlhšie spojenie je zrejmý, stačí nájsť obdobné stanovisko viac na západ.

Mapa - miesta s červeným podkladom by mali vidieť na Veľkú Javorinu - heywhatsthat.com

4. 9. 2010

Pokusy s optickým vysielačom s LED (Veľká Javorina - Šamorín 94km)

V piatok 3.9.2010 sme spolu s Robom OM1LD skúšali nový koncept optického vysielača. Tentokrát to bola výkonná LED namiesto osvedčeného lasera. Optická sústava nebola ideálna, ale aj napriek tomu sa nám podarilo dosvietiť z Veľkej Javoriny do Šamorína - 94km, čím sme potvrdili náš rekord aj s nekoherentným zdrojom červeného svetla.

V piatok večer bola dohľadnosť odhadom 50km a po úvodnom dosmerovávaní bol signál z LED jednoznačne identifikovaný. Bohužiaľ zasa raz zaúradoval Mr. Murphy a audiozáznam sa nepodarilo spraviť.

Testy budú pokračovať...

-----------------------------------------------------------------------------------------------

We (Robo OM1LD and I) tested the prototype of the Optical transmitter with LED. The test was only one way TX on the hill and RX 94km far apart. The path was similar with our last one.

TX - Velka Javorina, 965m ASL, Loc JN88UU
- LED Luminus SST90 drived at 5 Amps DC
- 50% Duty cycle from NE555 (near one that I have in Test LED TX
- optical arrangement was LED - Shallow mirror, Condenser Lens (short FL), Cheap fresnel lens
- divergence about 100mRad (2m spot diameter in 20m)
- it is only prototype, so there fore it has open design, and it is quality wood concept ;-)

RX - Near Samorin, Loc JN88QA
- oboR RX design with 72mm lens

We tried to compare the prototype Fresnel LED TX with Test Led TX and Halogen beacon. The visibility was only 50km. Therefore the Test LED TX was not seen in Samorin. Fresnel LED TX was seen weakly, but without problems. The halogen beacon was weaker than Fresnel LED TX. Unfortunately, Mr. Murphy was with us again - we do not have any audio recorded because the MP3 recorder did not work.

The prototype confirmed that this is the way. So we ordered the better fresnels from Anchor Optics ;-)


More developing and more tests will come.

Robo OM1LD and Rado OM2ZZ


21. 6. 2010

VKV Prevádzkový aktív - 2010 Jún

Nadišiel čas vyskúšať transvertorovú krabicu v praxi (DB6NT TRVR a 150W PA). Pre problémy s nastavením úrovne ALC bol výkon cca. 60W. Anténa 20 el. yagi, cca. 5m nad zemou. Podarilo sa 9 spojení a ODX bol DJ2DA.

8. 6. 2010

SSB Liga z Velkej Javoriny

Keďže si na júnový mikrovlný závod prihlásili Veľkú Javorinu chlapci z rádioklubu OM3KFF, rozhodli sme sa tu absolvovať oddychový víkend s rodinami.

Rozhodli sme sa preto aspoň vyskúšať z Veľkej Javoriny SSB Ligu na 80m. Večer Filip OM1AI za našej asistencie pripravil dipól na 80m, ja som nachystal FT857. Plán bol dať ho na 5m rybársky prút . Realita však bola iná, prút sa pod váhou dipólu a koaxu ohol a reálna výška antény bola 3m. Aj keď na vrchole V. Javoriny toho moc nerastie, našiel sa jeden vhodný strom na ktorý sa podarilo anténu zavesiť. Podarilo sa nám nadviazať cez 50QSO, za výraznej asistencie našich detí, Filipovej Katka a psa Maxa.

Viac informácií o víkendovej akcii by malo pribudnúť na stránke OM3Kii.


19. 4. 2010

KP4AO - Vážení přátelé, Ano

Prvú EME aktivitu z najväčšieho ucha sveta z Areciba som nestihol. Preto ma potešilo, že mesiac na to (16 - 18. Apríl 2010) bola plánovaná ďaľšia aktivita. Dali sme sa do kopy traja - Filip OM1AI, Patrik OM3TTT a ja. Dohodli sme sa na sobotu - večer. Keďže KP4AO mal byť počuť aj na mokrý špagát, neplánovali sme zobrať žiadnu veľkú výbavu (čo sa v zápätí ukázalo ako chyba). V piatok večer som pozeral na webe On-Line prevádzku z KP4AO a dozvedel som sa, že im odišiel koniec na 70cm a idú s čistou TS-2000 - cca. 35W. Aj tak za prvý večer urobili cez 80 QSO!

V sobotu už mali k dispozícii 350W zosiľňovač, tak sme dúfali že budú počuť. Anténu sme mali 18 prvkovú Tonnu + 8m RG58. Počúvali sme s FT-857. Pri odchode z domu sme ešte nevedeli ako budeme smerovať, ale ako je vidieť z obrázkov nižšie - poradili sme si. Po chvíli počúvania na FT-857 zisťujeme že na 432MHZ nepočujeme nič ani prevádzače. Na 2m vyzerá rádio v poriadku. Je veľa hodín preto nezisťujeme príčinu, ale ideme k FIlipovi pre náhradné rádio IC-706.
Po hodine sme späť, mesiac je ešte vidieť. Po výmene rádia počujeme KP4AO na SSB, síce slabučko, ale je T A M! Po pol hodinke sa páni z Porto-Rika presúvajú na CW a tam už sú čitateľný a signál je stabilnejší.
Na túto moju prvú skúsenosť s EME tak skoro nezabudnem.
Rado om2zz