19. 4. 2010

KP4AO - Vážení přátelé, Ano

Prvú EME aktivitu z najväčšieho ucha sveta z Areciba som nestihol. Preto ma potešilo, že mesiac na to (16 - 18. Apríl 2010) bola plánovaná ďaľšia aktivita. Dali sme sa do kopy traja - Filip OM1AI, Patrik OM3TTT a ja. Dohodli sme sa na sobotu - večer. Keďže KP4AO mal byť počuť aj na mokrý špagát, neplánovali sme zobrať žiadnu veľkú výbavu (čo sa v zápätí ukázalo ako chyba). V piatok večer som pozeral na webe On-Line prevádzku z KP4AO a dozvedel som sa, že im odišiel koniec na 70cm a idú s čistou TS-2000 - cca. 35W. Aj tak za prvý večer urobili cez 80 QSO!

V sobotu už mali k dispozícii 350W zosiľňovač, tak sme dúfali že budú počuť. Anténu sme mali 18 prvkovú Tonnu + 8m RG58. Počúvali sme s FT-857. Pri odchode z domu sme ešte nevedeli ako budeme smerovať, ale ako je vidieť z obrázkov nižšie - poradili sme si. Po chvíli počúvania na FT-857 zisťujeme že na 432MHZ nepočujeme nič ani prevádzače. Na 2m vyzerá rádio v poriadku. Je veľa hodín preto nezisťujeme príčinu, ale ideme k FIlipovi pre náhradné rádio IC-706.
Po hodine sme späť, mesiac je ešte vidieť. Po výmene rádia počujeme KP4AO na SSB, síce slabučko, ale je T A M! Po pol hodinke sa páni z Porto-Rika presúvajú na CW a tam už sú čitateľný a signál je stabilnejší.
Na túto moju prvú skúsenosť s EME tak skoro nezabudnem.
Rado om2zz
Žiadne komentáre: