30. 12. 2011

20111230 - SOTA OM/BA002

V zostave Vlado OM1HI, Miro (môj švagor) a ja, sme sa po sviatkoch presedených doma v papučiach rozhodli vyraziť niekam do prírody. Keďže od 1.12.2011 je spustený na Slovensku SOTA program, oželeli sme tradičné otváranie jaskyne a výlet na Plavecký hrad a rozhodli sme sa pre Roštún (Vápenná OM/BA002).
Ako inak, pred výšlapom na kótu začalo pršať. Od 500 metrov výšky sa dážď zmenil na sneh a v lese bolo ako v rozprávke. Po viac ako hodine sme dorazili na vrchol. Po úvodnom zahriatí čajom (a destilátom z jabĺk) sme sa dali do stavby antény (7MHz dipól napájaný na konci). Jeden koniec antény bol na rybárskom prúte umiestnenom na rozhľadni a druhý končil v stromoch asi 2m nad zemou.
Keďže na vrchole bolo veľmi veterno, obsadili sme ohnisko pár metrov pod vrcholom. Nainštalovanie FT-857d trvalo len chvíľku a krátko pred obedom sme boli QRV. Po pravde povedané, nevedeli sme do čoho ideme. Prevádzku SOTA sme obaja (Vlado a ja) absolvovali prvý krát. Čakali sme pile-up, ale to čo sa strhlo na pásme nás veľmi prekvapilo. Boli chvíle keď sa stanice zlievali a nedala sa prečítať žiadna značka. Po asi 2 hodinách prevádzky nás chlad donútil prestať vysielať a začať sa hýbať. Vladovi sa podarilo spraviť 24 spojení a mne niečo cez 70.
Podľa tradície sme ešte vyskúšali dve ďaľšie antény. Na koniec sa na nás usmialo slniečko a to bolo znamenie pre opustenie kóty. S dobrým pocitom, plný elánu a s veľkými plánmi na ďalšie SOTA aktivity sme sa vybrali dolu do Sološnice.

Použité zariadenie:
Rádio    - Yaesu FT-857d, 40W napájaná z LiPol akumulátora (11.1V, 5000mAh)
Anténa  - na konci napájaný dipól pre 7MHzPríchod na Roštún (metelica, vietor, chlad):

 

  

Prevádzka Vlado om1hi a Rado om2zz:

 

 

Pred odchodom sa vyčasilo, pár fotiek okolia:
Pri odchode z kopca svietilo slniečko: 

Žiadne komentáre: