2. 8. 2011

Fuchs anténa trochu inak


Pred časom ma zaujala Fuchs anténa - je to vlastne dipól napájaný na konci. Na holandskom rádio-amatérskom fóre som objavil jednoduchšie zapojenie prispôsobovacieho článku tejto antény, ktorý publikoval Erik - pa1rik:


Toto zapojenie je vlastne dolná priepust, ktorá prispôsobuje impednaciu antény (cca. 3kOhm) k impednacii rádia 50Ohm. Dôležité je si uvedomiť, že tento ladený obvod pracuje s vysokou impedanciou, a tým pádom na prvkoch L a C je vysoké napätie rádovo jednotky kilo-Voltov. Preto je potrebné použiť kondenzátory na vysoké napätie a rátať s tým pri výrobe celého prispôsobovacieho anténneho člena.

Ja som doma našiel 60pF/3kV kondenzátor a k nemu dorátal indukčnosť cievky - 8,5uH. Použil som jadro Amidon T130-6 (žlté) a s programom Mini RC-Calculator som si spočítal, že potrebujem navinúť na jadro 30 závitov. Keďže som mal pevný kondenzátor, navinul som na toroidné jadro 32 závitov drôtu. 
Pre naladenie som namiesto antény (paralelne s kondenzátorom) pripojil 3kOhm rezistor. Pripojil som rádio s PSV metrom, stiahol som výkon na 5W a našiel som minimum PSV na 6,5MHz. Postupne som odvíjal po jednom závite z toroidu a pri počte 28 závitov som bol skoro v strede 7MHz pásma. Následne som stláčaním, resp. rozťahovaním naladil obvod na 7,100MHz. Všetky zmeny vo vnútri krabičky boli robené pri vypnutom rádiu, aby sa nemohol stať že obvod bude pod napätím! Ladený obvod som nakoniec osadil do krabičky - Viac povedia fotografie. Anténu pre 40m pásmo tvorí 20,5m dlhý drôt spolu s popísaným prispôsobovacím členom.

Pokiaľ je dosť miesta, dá sa použiť namiesto vysokonapäťového kondenzátora aj kúsok koaxiálneho káblika (RG-58, cca. 100pF na 1m). To má tú výhodu, že sa jednoduchým skracovaním znižuje kapacita. Anténa sa dá za krátku chvíľu naladiť do stredu pásma. Pozor, keď sa do obvodu vysiela, neskracovať koaxiálny úsek!


Užitočné linky k článku:
Holandské fórum - Fuchs antény
Mini RC-Calculator  -  program na výpočet cievok na toroidoch AMIDON
PD7MAA 
  

  

2 komentáre:

PD7MAA povedal(a)...

Hello
This is not a Fuchs antenna but a 1/2 wave endfed.
73 John pd7maa

PD7MAA povedal(a)...

Hello

This is not a Fuchs antenna but a 1/2 wave endfed .

73 John PD7MAA