2. 3. 2015

Rotačné dipóly od OK5IM

Po veľmi dlhých prípravách sa mi vďaka priateľom (Miške OM4CX a Ondrovi OM4DW) podarilo nainštalovať Rotačné dipóly zakúpené u OK5IM.

Pri výbere antény som uvažoval nad viacerými typmi antén (trapované dipóly, trapované smerovky, vertikály), a voľba padla na rotačné dipóly od OK5IM pre pásma 14-21-28 (ZRD - 14-21-28) a 18-24 MHz (ZRD WARC). Dipóly sú plno rozmerové pre všetky pásma. Je to vlastne sústava dipólov kde napájaný je len dipól pre najdlhšie pásmo.

Návod na inštaláciu od OK5IM bol strohý a mne osobne v ňom chýbali obrázky montáže antény. S trochou sedliackeho rozumu a skúseností, však nebol problém antény zostaviť. K anténe bolo pribalené všetko potrebné a nič nechýbalo. Bohužiaľ sa mi pri skladaní podarilo utrhnúť jednu hadicovú pásku a stratiť pár skrutiek, tak som musel vybehnúť dokúpiť potrebné do obchodu.

Zlaďovanie antén som robil na pomocnom stožiariku upevnenom na plote. Anténa bola asi 3m nad zemou a na 3 - 5 iterácií som doladil všetky pásma. Pásma sa pri ladení medzi sebou sa ovplyvňovali, ale v zásade nebol problém. Po namontovaní antény na strechu sa PSV na pásmach pohlo, a bolo potrebné doladiť len 14 MHz pásmo. Antény som naladil do CW časti pásiem, a aj napriek tomu viem bez obmedzenia používať antény aj v SSB pásme.

Rotačné dipóly sú celkom robustné a teda ťažké. Stožiar na streche je na túto záťaž dimenzovaný. Dipóly som umiestnil do "kríža" s tým, že takto sa by sa mali navzájom najmenej ovplyvňovať. V mieste napojenia koaxiálneho káblu k anténe som doplnil tlmivku podľa GM3SEK. Od anténu do hamshacku mám asi 25m koaxiálneho kábla.

Antény zatiaľ používam pár mesiacov a oproti drôtovým anténam je to obrovský rozdiel. Na viac pásmový delta loop (43m slučka s remote antenna tunerom v mieste napájania) prijímam signály o niekoľko "S" slabšie ale rušenie je pritom väčšie. Odstup signál - rušenie je teda výrazne lepší na rotačnom dipóle ako na ostatných anténach ktoré mám k dispozícii.
Tiež som prekvapený, že rotačné dipóly majú veľký smerový účinok. Pri slabých signáloch je to až tak, že odsmerovanie dipólu o 30 stupňov znamená, že DX nie je počuť.
Vplyv počasia na zmenu PSV antén je minimálny. Problém som zaznamenal len v zime keď sa antény obalili snehom. Predpokladám však že za takých podmienok by mala problém akákoľvek iná anténa.

S anténami som veľmi spokojný a myslím, že to boli veľmi dobre investované peniaze.
Rotačné dipóly na streche:
 

Montáž antén:
 

 

 

Ladenie antén na pomocnom stožiariku:
 
 

Tlmivka podľa GM3SEK:

Inštalácia na stožiar:
 


Žiadne komentáre: