18. 3. 2011

Keď začína jar, je treba skúšať antény.

Tak nám po dlhej zime vykuklo slniečko, a ja som vyrazil otestovať novú anténu pre 14MHz. Je to pólvlnný žiarič napájaný na konci a prispôsobený úsekmi 75 ohmového koaxiálu podľa HB9BXE. Túto anténu ale na 21MHz použil Hans-Peter pri prevádzke z Kilimandžára ako 5H1BP.
Prvú stanicu, ktorú som na túto anténu počul, bola J79M. Po prepnutí na mobilnú anténu Outbacker som zistil, že na túto 180cm anténu je J79M silnejší o 2S... Neviem kde "soudruzi z NDR udělali chybu" ale anténa mala zlé PSV. Je možné, že použité úseky koaxiálneho kábla v prispôsobení neboli 75 ohm, resp nemali predpokladaný skracovací činiteľ.
Aj napriek tomu, že anténa nechodila podľa predstáv, počasie bolo super a pred balením som stihol spraviť JY4CI na mobilnú anténu na aute.


Keďže prispôsobenie pólvlnného žiariča nedopadlo najlepšie, dnes som sa porozhliadol po inom riešení. Našiel som zaujímavé stránky AA5TB, kde sú publikované informácie o End Fed Half Wave anténe. Prispôsobenie je realizované paralelným ladeným obvodom LC. V mojom prípade je rezonančná cievka navinutá na toroide T-130-2 (červený) 19 závitami a sekundárne vinutie tvoria 2 závity. Rezonančný kondenzátor má podľa výpočtu 34pF, pre overenie som skúsil použiť kapacitný trimer. Po overení fuknčnosti som kapacitný trimer nahradil 40cm RG-58, ktoré som postupne skracoval aby bolo dosiahnuté najlepšie PSV.

Testovacia verzia prispôsobenia bola urobená s neznámym toroidom z PC zdroja. Ten sa bohužial pri 5Wattoch hrial, preto musel byť nahradený Amidon toroidom T-130-2 (červený):


Podľa testov je pólvlnná anténa o niekoľko S lepšia ako moja Outbacker mobilná anténa. Dnes (2. 4. 2011) sa mi na ňu podarili spraviť VP5/W5CW, OX3XR a W1MK.


Žiadne komentáre: